Firma AK NOVA, dzięki wysokokwalifikowanej kadrze specjalistów, opracowuje raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla różnego rodzaju inwestycji mogących mieć potencjalnie wpływ na jakość środowiska.
Praktycznie każda inwestycja w dziedzinie ochrony środowiska wymaga przeprowadzenia Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ)
Firma AK NOVA, dzięki wysokokwalifikowanej kadrze specjalistów, opracowuje raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko dla różnego rodzaju inwestycji mogących mieć potencjalnie wpływ na jakość środowiska.
Procedury związane z postępowaniem w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć (OOŚ), zawarto w Dziale V (art. 59 – 103) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływana na środowisko - Ustawie o Ochronie Środowiska. Ustawa ta jest aktem stosunkowo młodym i obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r. Ustawa ta jest transpozycją dyrektywy Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne oraz dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.
Pod pojęciem „oceny oddziaływania na środowisko” należy rozumieć postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, obejmujące w szczególności weryfikację raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień oraz zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu (art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy ooś).
Firma AK NOVA dzięki wyspecjalizowanym kadrom opracowuje dla swoich klientów raporty oddziaływania na środowisko w pełnym zakresie. Uczestniczymy również w procesie uzyskania wymaganych ustawą opinii i uzgodnień.
W ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko określamy, analizujemy oraz oceniamy:
Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla planowanych przedsięwzięć zasadniczo przeprowadzane jest na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta, jak wskazuje jej nazwa, określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Przed rozpoczęciem prac, analizujemy czy takie opracowanie jest niezbędne, a w razie konieczności występujemy w imieniu klienta z zapytaniem do odpowiedniego organu.
Zgodnie z art. 59 ustawy OOŚ, przeprowadzenie przedmiotowego postępowania konieczne jest dla planowanych przedsięwzięć:
Decyzje, przed którymi należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, to:
Wniosek o wydanie decyzji, może być również złożony przez naszą firmę po uzyskaniu stosownego pełnomocnictwa od Inwestora.
W przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko oraz tych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla których będzie ustalany zakres raportu, do wniosku o wydanie decyzji dołącza się kartę informacyjną przedsięwzięcia, zawierającą podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu, określone w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy ooś. Dla pozostałych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, do wniosku dołącza się raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (spełniający wymagania określone w art. 66 ustawy ooś).
Wszystkie wątpliwości co do formy i rodzaju składanych dokumentów są określane przez naszych konsultantów po analizie dostępnych materiałów.
Dla prawidłowego przebiegu procedury Inwestor powinien posiadać:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydawana jest po przeprowadzeniu uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz po zasięgnięciu opinii właściwych organów inspekcji sanitarnej. Firma AK NOVA, uczestniczy w całym procesie opiniowania i wydawania decyzji poprzez kontakty z właściwymi instytucjami, wyjaśniając wątpliwości czy też uszczegóławiając opracowania.
Kolejnym elementem oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć jest postępowanie z udziałem społeczeństwa. Postępowanie to polega zasadniczo na udostępnieniu wszystkim zainteresowanym wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz raportu o oddziaływania na środowisko, wraz z dostępnymi w tym czasie postanowieniami organu prowadzącego postępowania oraz stanowiskami innych organów, na okres dwudziestu jeden dni i umożliwieniu im składania uwag i wniosków do ww. dokumentów (art. 33 i 34 ustawy ooś). Uwagi i wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia (art. 35 ustawy ooś).
Wyniki konsultacji społecznych powinny być przez organ rozpatrzone i omówione w uzasadnieniu do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (art. 37 ustawy ooś). Zgodnie z art. 44 ustawy ooś, wszystkie organizacje ekologiczne, które zgłoszą chęć udziału w danym postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, uczestniczą w nim na prawach strony, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi danej organizacji. Zgłoszenie takie nie jest już ograniczone okresem konsultacji społecznych, ani uwarunkowane wniesieniem uwag i wniosków w ramach tych konsultacji. Na postanowienie o odmowie dopuszczenia organizacji ekologicznej do udziału w postępowaniu na prawach strony służy zażalenie.
Dodatkowo, ustawa ooś przyznaje organizacjom ekologicznym uprawnienie do wniesienia odwołania oraz skargi na decyzję wymagającą udziału społeczeństwa, nawet jeżeli organizacje te nie brały wcześniej udziału w postępowaniu.
Rola AK NOVA na etapie konsultacji społecznych to udział w spotkaniach, wyjaśnianie wątpliwości, mediacie, prezentacje itp. , które mają na celu przekonanie stron do zasadności projektu oraz przedstawienie faktycznych, a nie iluzorycznych zagrożeń wynikających z realizacji inwestycji.
Końcowym etapem postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta określa miejsce realizacji danego przedsięwzięcia, planowany sposób zagospodarowania terenu, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym, a także, w miarę potrzeby, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych oraz w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Kluczowym elementem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest stwierdzenie konieczności przeprowadzenia powtórnej oceny na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest najważniejszym etapem postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. W niej to bowiem mają znaleźć odzwierciedlenie wyniki wszystkich etapów przedmiotowej procedury, począwszy od złożenia wniosku, po uzgodnienia, analizę dołączonej do wniosku dokumentacji oraz konsultacje społeczne.
Obowiązkowym załącznikiem do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest charakterystyka planowanego przedsięwzięcia (art. 82 ust. 3).
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydawana jest po stwierdzeniu zgodności proponowanej przez wnioskodawcę lokalizacji przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeżeli taki plan został uchwalony.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organy wydające dla danego przedsięwzięcia późniejsze decyzje o charakterze inwestycyjnym, określone w art. 72 ustawy ooś.